Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.e650c098-c8b9-449c-bb08-1760ac67e5ec

Foto: Yad Vashem

19 kwietnia 1943 r., w wigilię święta Pesach, wybuchło powstanie w warszawskim getcie. Do walki z Niemcami stanęło kilkuset członków Żydowskiej Organizacji Bojowej , podzielonych na 22 grupy pod dowództwem Mordehaja Anielewicza oraz ponad 150 żołnierzy żydowskich. Przez pierwsze dni powstańcy prowadzili walki uliczne, atakując granatami i butelkami z benzyną wkraczające oddziały niemieckie. Przy bramie getta przy ul. Wałowej powstańcy powstrzymali kolumnę SS detonując specjalną minę. Symbolem powstania stały się flaga żydowska i polska zawieszone  na wysokiej kamienicy przy pl. Muranowskim, gdzie zacięty opór przez kilka dni stawiało zgrupowanie pod dowództwem Pawła Frenkla. Ciężkie walki przy ul. Świętojerskiej toczyli żydowscy bojowcy dowodzeni przez Marka Edelmana. W pierwszym dniu powstania oddział dywersji Armii Krajowej,  podjął nieudaną próbę wysadzenia muru getta przy ul. Bonifraterskiej. Podczas powstania pod murami getta oddziały Armii Krajowej przeprowadziły jeszcze kilka akcji bojowych przeciwko Niemcom. 8 maja 1943 r. Niemcy otoczyli bunkier dowództwa ŻOB przy ul. Miłej 18. Ponad 100 bojowców, wśród nich Mordechaj Anielewicz, udusiło się dymem lub popełniło samobójstwo, nie chcąc wpaść w ręce Niemców. Jednak walki pojedynczych grup powstańczych trwały dalej, aż do 16 maja. Tego dnia wieczorem na znak zwycięstwa Niemcy wysadzili w powietrze znajdującą się poza terenem getta szczątkowego Wielką Synagogę przy ul. Tłomackie. Stroop zapisał w swoim raporcie: „Była dzielnica żydowska w Warszawie przestała istnieć”. Po powstaniu Niemcy zrównali teren getta z ziemią. Dowodzący siłami niemieckimi Jürgen Stroop podał w swoim raporcie o zniszczeniu getta, że jego oddziały ujęły lub zabiły ponad 56 tys. Żydów oraz wykryły 631 bunkrów. Dane te są zawyżone. Historycy szacują, że podczas likwidacji getta 7 tys. schwytanych Żydow Niemcy rozstrzelali na miejscu, 7 tys. wywieźli na śmierć do Treblinki, a 36 tys. deportowali do obozów pracy na Lubelszczyźnie.

Symbolem tragicznych wydarzeń w getcie są żółte żonkile.z23282901V

Zaszufladkowano do kategorii News

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Z okazji ważnych rocznic historycznych Szkolny Klub Europejski prezentuje mini audycje radiowe, tym razem jest to audycja poświęcona Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
14 listopada 2007 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił .  Zbrodnia miała miejsce wiosną 1940 roku. 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich z dnia 5 marca 1940 roku (tzw. decyzja katyńska) zostało skazanych na rozstrzelanie. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” i zabijanych strzałami w tył głowy z broni krótkiej, dokonała radziecka policja polityczna NKWD. W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską.  13 kwietnia 1990 roku,  po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu władze Związku Radzieckiego przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku. Od tego dnia, Dzień Pamięci obchodzono przez kilkanaście lat, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia. Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, w przypadku około 6–7 tysięcy ofiar w innych nieznanych miejscach. Rozstrzeliwań dokonywano w ścisłej tajemnicy, ale już w 1943 roku ujawniono zbiorowe groby w Katyniu koło Smoleńska.

Z okazji 70 rocznicy zbrodni katyńskiej 10 kwietnia 2010 roku, na miejsce zbrodni udała się delegacja rządowa z parą prezydencką na pokładzie. Samolot ten rozbił się pod Smoleńskiem. Wszyscy, 96 uczestników lotu zginęli na miejscu…  Uroczystość została odwołana, a dzień zapisał się czarną kartą w historii Polski.

Mamy nadzieję, że dzięki tej audycji każdy z nas będzie bardziej świadomy tego, jak bardzo tragiczna była zbrodnia katyńska dla polskich obywateli.285199

 

źródło zdjęcia: polskaniezywkla.pl

Zaszufladkowano do kategorii News

Szkolny Turniej Antyreklamy

Dnia 7 marca 2018 r., w ramach pracy Klubu Europejskiego, odbył się Szkolny Turniej Antyreklamy Reklama na opak, sprawnie przeprowadzony przez zespół uczniów z klasy 3D.   Uczniowie z naszej szkoły po raz kolejny mogli w zabawny i kreatywny sposób pokazać jak reklamy wpływają na nasze życie codzienne,  jak ulegamy magii, a czasem manipulacji reklamy.

antyr

Największą ilość punktów od jury dostali Krystian Drózd i Wiktor Mikołajczyk z klasy 3C zdobywając tym samym pierwsze miejsce. 2 miejsce zajęli Agata Kozłowska i Oskar Skulimowski z klasy 1D. Natomiast Wiktoria Kapela, Wiktoria Popławska i Klaudia Pniewska z 3C zajęły 3 miejsce.

ar

Wyróżnienie dostała grupa dziewczyn z klasy 3D w składzie:  Julita Cieślak, Sonia Landsberg, Aleksandra Śliwak, Weronika Marone i Julia Bisialska.

W tym roku można było jeszcze dostać  Nagrodę publiczności, a otrzymali ją chłopcy z klasy 3C Krystian Drózd i Wiktor Mikołajczyk, którzy byli także zdobywcami I miejsca.ar2 (1)ar1 (1)

Wszystkim laureatom i organizatorom turnieju serdecznie gratulujemy, dziękujemy za udział, oraz wspólnie pożytecznie i mile spędzony czas.

 

Joanna Hass i Weronika Gajowiak 3D

 

Zaszufladkowano do kategorii News

Ankieta na temat spędzania ferii

W naszej szkole została przeprowadzona ankieta na temat spędzania ferii przez uczniów. W ankiecie brało udział 100 osób.
66% uczniów wyjeżdża na ferie
Z czego :
75% z nich wyjeżdża za granice;
30% wyjeżdża na dwa tygodnie;
60% wyjeżdża na tydzień;
6% wyjeżdża na krócej niż tydzień;

94% spędza ferie z kimś;
13% uczy się w ferie;
32% uczy się czasami;
55% robi sobie przerwę od szkoły.

Zaszufladkowano do kategorii News